Zabijaj uważnie – Karsten Dusse
Bjorna Diemela, czyli głównego bohatera książki Zabijaj uważnie poznajemy na rozdrożu. Jako adwokat, wreszcie odnosi sukcesy, świetnie zarabia i jest diabelnie skuteczny. Jednak cały kłopot w tym, że tak wymagająca praca kładzie się cieniem na jego życiu osobistym. Jego codzienność to nieustanny stres, irytacja i brak czasu dla bliskich. Dopiero ultimatum od żony szokowo wyrywa Bjorna z tej rutyny. To ostatni dzwonek, żeby odnaleźć równowagę w życiu, naprawić małżeństwo i utrzymać kontakt z córką. Rusza więc na terapię, a efekt jest piorunujący, dla Bjorna, jego rodziny oraz dla każdego kto stanie na drodze do ich szczęścia.
Trening uważności
“To proste. Jak stoi pan pod drzwiami, to stoi pan pod drzwiami. Jak kłóci się pan z żoną, to kłóci się pan z żoną. Ale jeśli czekając pod moimi drzwiami, w myślach kłóci się pan z żoną, to jest pan nieuważny.” fragment książki ‘Zabijaj uważnie‘
Na terapii Bjorn dowiaduje się, że nawet mała zmiana postrzegania może odmienić jego życie. Bo grunt to żyć tu i teraz i nie martwić się tym, na co w danym momencie nie mamy wpływu. Nie robić rzeczy na jakie nie ma się ochoty. Nie martwić się przyszłymi problemami i rozwiązywać kłopoty po jednym na raz. Prosta recepta na szczęście. Wystarczy żyć uważnie.
Praktyka czyni mistrza
Jednak teoria z terapii szybko zderza się z trudną rzeczywistością. Główny klient ucieka przed policją i potrzebuje pomocy w ucieczce. Granaty wybuchają. Urywają się telefony. Stres sięga zenitu. A w tym wszystkim Bjorn, który chciał tylko spędzić weekend nad jeziorem z córeczką. Czy prosił o tak wiele?
Walka się rozpoczyna i w drodze do rodzinnego szczęścia trup ściele się gęsto. Zwroty akcji, wybuchy, walki między oficerami mafii, skorumpowani policjanci, morderstwa i porwania oraz nielegalne przejęcie przedszkola to tylko środki na drodze do zdrowego work-life balance. Absurdalność tego połączenia sprawia, że czytelnik zaśmiewa się do łez i z niecierpliwością czeka na wielki finał.
Zabijaj uważnie to powieść przewrotna i zdrowo zakręcona. Autor połączył trening osobisty z przestępczością zorganizowaną. To jedna z tych historii, które bawią i uczą. Przerysowany przykład Bjorn to czerwona lampka alarmowa, która ma nam pokazać do czego prowadzi przesada w życiu – przesada w dowolną stronę.
Tytuł oryginału: Achtsam morden /
Przekład: Mateusz Borowski /